Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość, że w dniu 25 grudnia 2017 r. zmarł w wieku 69 lat pan Zbigniew Trzaskoma, wieloletni trener kadry narodowej i klubu Drukarz, profesor warszawskiej AWF, pracownik naukowy Instututu Sportu i Centralnego Ośrodka Sportu.

 

Pan Zbigniew Trzaskoma był kierownikiem wyszkolenia i trenerem kadry olimpijskiej w Polskim Związku Łuczniczym w latach 1970-1984. Stworzył, jako pierwszy metodyczne i teoretyczne podwaliny treningu sportowego w łucznictwie. Prowadzeni przez niego łucznicy i łuczniczki zdobyli w tym okresie pięć medali w mistrzostwach świata i mistrzostwach Europy. Uczestniczył wraz z zawodnikami w Igrzyskach Olimpijskich w Montrealu w roku 1976. Srebrny medal i tytuł V-ce Mistrzyni Świata w Canberze/Australia w roku 1977 zdobyła Jadwiga Wilejto. W roku 1974 na Mistrzostwach Europy w Wielkiej Brytanii Jego zawodniczki zdobyły srebrny medal drużynowo w składzie: Jadwiga Wilejto, Maria Palczak, Lucyna Skowronek. Tytuł II-giej V-ce Mistrzyni Europy zdobyła Jadwiga Wilejto w konkurencji indywidualnej. W czasie swojej pracy trenerskiej w PZŁucz. był jednocześnie pracownikiem naukowym w Zakładzie Biomechaniki AWF w Warszawie, a następnie zajmował się teorią sportu w Instytucie Sportu i Centralnym Ośrodku Sportu [za: archery.pl].
Uroczystości pogrzebowe odbędą się 5 stycznia w murowanym kościele pw Matki Boskiej Częstochowskiej na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie o godzinie 11.50.

Polski sztab szkoleniowy (Karol Hibner, Zbigniew Trzaskoma i Marian Pyk) w drodze na Mistrzostwa Świata w Interlaken (1975). źródło: archiwum pana Romana Pękalskiego.